Evaporatif Soğutma Sistemi VRF Klima Sistemleri Isıtma Soğutma Sistemleri Havalandırma Sistemleri

Havalandırma Sİstemleri

Günlük hayatta pek çok yerde havalandırma ihtiyacı karşımıza çıkmaktadır.Kullanım yerinin ihtiyaçlarına göre havalandırma tesisatının tasarımı ve uygulaması doğru mühendislik yaklaşımları ile yapılır.Uzun yıllar içinde oluşan tecrübelerimiz ışığında bazı konuları değerli ziyaretçilemizle paylaşmak isteriz:

 

Hizmet sektöründe Restoranlar, kafeler,mağazalar,sinema salonları  gibi yerler her bir insan için gerekli taze hava miktarı düşünülerek projelendirilmelidir.

 

Mutfak davlumbaz sistemlerinde yemek kokularının mekandan uzaklaştırılması en önemli kriter olarak karşımıza çıkar.Davlumbaz havalandırması ülkemizde uzun yıllardır uygulanmasına rağmen hala tatmin edici seviyede değildir.Özellikle ızgara,döner, fritöz gibi yağ miktarı yüksek pişirmeler sistemin zorluğunun en önemli sebebidir.Yeterli emiş miktarının tespiti,aynı anda ortama verilmesi gereken taze hava miktarı ve şekli,davlumbaz ve emiş kanalları temizlik imkanları,kullanılacak havalandırma cihazının tip,kapasite ve filtrasyon şekli çok önemlidir.Betaş olarak referanslarımız arasında göreceğiniz seçkin mekanlardaki uygulamalarımız, sahip olduğumuz birikimin de kaynağıdır.

 

Sanayi tipi havalandırma uygulamalarında genellikle kirli hava üreticileri sorun oluşturur.Bu gibi yerlerde mahallin toplam hacmine bağlı havalandırma miktarı hesaplamak yanıltıcı olacaktır. Bunun yerine kirli hava üretici unsurlar incelenerek mikro  havalandırma yapılmalıdır.

 

Isı geri kazanım cihazları son yıllarda havalandırma mühendisliğinin en önemli yeniliklerinden birisidir.Kirli havanın mahalden dışarı atılması (aspirasyon) kolaylıkla mümkün iken,bu havanın yerine dışarından taze hava vermek(ventilasyon) biz mühendisler için karmaşık bir konu olagelmiştir.Taze havanın ısıtılması ne sulu sistemle, ne de elektrikli sistemle rantabl olmamakta,uygulama ve işletme aşamasında çeşitli sorunlar oluşturmaktaydı.Isı geri kazanım sistemi bu sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırarak uygulama imkanlarını genişletmiştir.Tavan tipi kompakt cihazlar özellikle hizmet sektöründeki küçük işletmeler için idealdir.Betaş A.Ş bu sistemi tasarımlarında tercih etmektedir.

 

Otopark ve sığınak havalandırması ise  yasal bir zorunluluk olup tasarım kriterleri ilgili yönetmeliklerde tarif edilmiştir.

 

Yangın yönetmeliği de havalandırma ile ilgili bazı çok önemli zorunluluklar getirmiştir.Merdiven basınçlandırma sistemi buna örnek olarak verilebilir.Burada da tasarım kriterleri yönetmelikle  net olarak tarif edilmektedir.

 

Günümüzde Havalandırma Sistemleri, her kapalı alan için zorunlu hale gelmiştir. Özellikle Alışveriş Merkezleri, Otoparklar, Restoranlar nitelikli bir havalandırma Sistemine mutlak ihtiyaç duymaktadır.

 

Ankara Havalandırma Sistemleri Ankara Havalandırma Sistemleri Ankara Havalandırma Sistemleri Ankara Havalandırma Sistemleri Ankara Havalandırma Sistemleri Ankara Havalandırma Sistemleri